Noterler arabuluculuktaki rollerini önemsiyorlar

hasan-yeniKaradenizli olması nedeniyle yerel bir gazeteye demeç veren Noterler Birliği Başkanı Hasan Yeni; yasalaşma sürecinde olan arabuluculuk kurumunda kendilerinin de aktif rollerinin olacağına yönelik düşüncelerini ifade etti. Yeni, Adalet Bakanlığı bünyesinde kurulacak olan arabuluculuk kurulunda Noterler Birliği’nin de üyesinin olacak olmasını, Noterlerin arabuluculuk kurumundaki etkinliklerinin göstergesi olarak değerlendirdi. Yeni, röportajda şunları ifade etti:

Noterler, hukuki güvenliği sağlayan işlemlerin belgelendirilmesini ve bu noktadaki bütün ön hizmetleri yürütmek suretiyle özellikle iktisadi ve özel alanda güveni temin eden önemli bir görevi icra ediyorlar. Bizler, noterlerimizi yargının doğal müttefiki olarak görüyoruz. Noterlikler son derece önemli bir toplumsal rol üstleniyor, çünkü daha çok uyuşmazlıklar doğmadan noterlerimiz çözümler üretiyor. Bu durum da vatandaşlarımızın işini ciddi manada aslında kolaylaştırıyor. Noterliklerin anlaşmazlıkları daha başlamadan önleme görevini burada özellikle vurgulamak istiyorum. Mahkemeler uyuşmazlık çıktıktan sonra konuya müdahil oluyor, noterler ise daha uyuşmazlık çıkmadan evvel, uyuşmazlık çıkmasına engel olarak görevlerini yerine getiriyor.

Bu bakımdan, noterlik âdeta yargı öncesi bir sulh zemini hazırlıyor. Dolayısıyla noterlik hizmetini toplumsal barışa katkı sağlayan anlaşmazlıkları önleyici bir güvence hizmeti olarak değerlendirmek yanlış olmaz. Buradan, özellikle yargı sisteminin işleyişine yardımcı olması da tabii ki yargının işini kolaylaştırıyor. Bu vesileyle, yapmakta olduğumuz bir önemli değişiklik çalışmamızı da izninizle zikretmek istiyorum.

Şu an büyük bir hızla yasalaşma yolunda olan Arabuluculuk Yasa Tasarısı’nın getirdiği yenilikler, noterlerimizi de çalışmalara dahil ediyor. Bu Yasa Tasarısı’nda, Adalet Bakanlığı bünyesinde Arabuluculuk Kurulu kurulması öngörülüyor. Bu Kurulda, Türkiye Noterler Birliğinden 1 temsilci de yer alıyor. Noterlerin yargıya intikal etmeyen konulardaki çözüm tecrübelerinden burada da yararlanacağız.

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Haberler kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.