Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Mevzuatı – Şamil Demir

ARABULUCULUK-MEVZUAT_ONAYLANAN-ÖN-KAPAK6325 Sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle birlikte, lisanslı kurumlardan eğitim alan ve sınavları başarıyla geçen arabulucular, arabuluculuk siciline kaydolmaya başladılar. Arabuluculuk mesleğinin icrasında, arabuluculuğa elverişli alanlar belirlenirken sadece HUAK ve HUAKY’nin esas alınması mümkün değildir. Zira Kanun koyucu, hangi konuların arabuluculuğa elverişli olduğunu belirlerken CMK m. 253’te düzenlenen uzlaşma hükümlerine ve “aile içi şiddet” kavramına atıfta bulunmuştur. Ayrıca arabuluculuğa yargılama devam ederken karar verilmesi halinde ise HMK hükümleri uygulanacaktır. Uygulanacak kurallardaki bu çeşitlilik, daha önce medeni usul hukuku, ceza hukuku veya aile hukuku alanlarında çalışma yapmamış hukukçuları, arabuluculuk eğitiminde HMK, CMK, TCK’nu ve aile hukukunun aile içi şiddete ilişkin hükümlerini öğrenmek zorunda bırakmıştır.

Bu çalışma gerek arabuluculuk eğitiminde, gerekse arabuluculuk mesleğinin icrası sırasında ihtiyaç duyulabilecek bütün düzenlemeleri bir araya getirmeyi amaçlamıştır. Bu yapılırken ilgili mevzuatın peş peşe sıralanması uygulanmasından farklı olarak, HUAK’ndan ilgili mevzuata atıflar yapılmış, kapsam konusunda dikkat edilmesi gereken düzenlemelere dipnotlarla açıklamalar yapılmış, mümkün olan bütün maddelerin gerekçeleri ilave edilmiştir. Çalışmada CMK ve TCK’nun uzlaşma ile ilgili maddeleri ve şikâyete bağlı suçlar derlenerek okuyucuya kapsama giren tüm suçları birlikte değerlendirilme olanağı verilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın arabulucuların ve arabulucu adaylarının işlerini kolaylaştırmasını temenni eder, bu vesileyle görüş ve önerilerinizi iletmekten çekinmemenizi dilerim.

Barkod: 978-605-1462-875 Yayın Tarihi: Ocak 2014
Baskı Sayısı: 1 Ebat: 13.50×19.50
Sayfa Sayısı: 310 Yayınevi: Adalet Yayınevi
Kapak Türü: Karton Kapaklı Dili: Türkçe

 

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Arabuluculuk Eğitimi, Arabuluculuk Sınavı, CMK - Uzlaşma, Kitap kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.