Arabuluculuk Kanunu, Avukatlık Kanunu ve HMK’nu değiştirdi

6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu’nun (HUAK)  Değiştirilen hükümler başlıklı 35. maddesiyle 22.06.2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girmek üzere Avukatlık Kanunu ve Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda (HMK) değişiklikler yapıldı.

HUAK m. 35,I hükmüne ile 19/3/1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendine “Hakemlik” ibaresinden sonra gelmek üzere “arabuluculuk,” ibaresi eklenerek arabuluculuk, avukatlıkla birleşen işler arasında açıkça sayıldı. Böylece avukatlık ve arabuluculuk mesleklerinin birlikte icra edilmesinin önündeki engel, uyarılarımız dikkate alınarak kaldırılmış oldu. (Konuyla ilgili ayrıntılı değerlendirme için bkz. Demir, Şamil: Avukatın Uzlaşma Sağlama Yetkisi, Ankara 2011 s. 354-355).

Diğer yandan HUAK m. 35,II ile 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun;

  • 137 nci maddesinin birinci fıkrasına “sulhe” ibaresinden sonra gelmek üzere “veya arabuluculuğa” ibaresi,
  • 140 ıncı maddesinin ikinci fıkrasına “sulhe” ibaresinden sonra gelmek üzere “veya arabuluculuğa”, üçüncü fıkrasına “sulh” ibaresinden sonra gelmek üzere “veya arabuluculuk” ibaresi,
  • 320 nci maddesinin ikinci fıkrasına “tarafları sulhe” ibaresinden sonra gelmek üzere “veya arabuluculuğa” ibaresi,

eklenerek, hakime ön inceleme aşamasında (m. 137), ön inceleme duruşmasında (m. 140) ve basit yargılama usulündeki ön incelemede (m. 320) tarafları sulhe veya arabuluculuğa teşvik etme zorunluluğu getirildi.

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Avukatlık ve Arabuluculuk, Doğrular ve Yanlışlar, Geleceği Görmek, Haberler kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.