Arabuluculuk Kanunu Tasarısına Geçici 4. madde önerisi

Adalet Bakanlığı ile İngiltere Büyükelçiliği ‘nin birlikte yürüttüğü “Türkiye’de Arabuluculuk Sisteminin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında 06/07 Nisan 2009 tarihlerinde bir çalıştay düzenlendi. Çalıştaya Ankara Barosu, TOBB ve Bakanlığının görevlendirdiği Hakimler katıldı. Bu çalıştayda daha önceki toplantıların aksine bilgilendirme veya farkındalığın artırılmasından çok, tasarı metni üzerinde değerlendirmeler yapılarak, uygulamada ortaya çıkabilecek sorunlar ve bunların giderilmesi için tasarı metninde birçok değişiklik önerisi getirildi ve görüşüldü. Birçok konuda fikir beyan edilmesine rağmen bana kalırsa iki konu üzerinde yapılan öneri çok önemliydi.

Bunlardan ilki Sn. Mustafa Özbek ‘in dile getirdiği arabuluculuğun kapsamına ilişkin olan öneriydi. Öneri arabuluculuğun kapsamına mal varlığına uyuşmazlıkları açısından aile arabuluculuğunun eklenmesiydi. Sn. Özbek tarafından ileri sürülen önerilerin tamamı için tıklayınız.

Diğeri ise tarafımdan teklif edilen Arabuluculuk Kanunu Tasarısına, Avukatlık Kanununda değişiklik yapılmasını öneren Geçici 4. madde eklenmesi önerisiydi. Buna göre arabuluculuğun ücretli bir iş olması nedeniyle bu özelliği itibariyle avukatlıkla bağdaşmayan işlerden sayılabilecek arabuluculuğun, avukatlıkla bağdaşan işlerden olabilmesi için, avukatlık kanununda sayılması gerektiği dile getirildi. Bu kapsamda Avukatlık Kanununun “avukatlıkla bağdaşan işler” başlıklı 12. maddesinin d bendindeki hakem kelimesinden sonra “arabuluculuk” kelimesinin eklenmesi önerisi madde önerisi haline getirilerek yazılı hale getirildi ve sonuç raporlarına eklendi. Eklenen geçici madde önerisi şu şekildedir:

Geçici 4. Madde:

1136 Sayılı Avukatlık Kanunu ‘nun “Avukatlıkla Bağdaşan İşler”

başlıklı 12. maddesinin d bendine hakem kelimesinden sonra

“arabuluculuk” kelimesi eklenmiştir.

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Avukatlık ve Arabuluculuk kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Arabuluculuk Kanunu Tasarısına Geçici 4. madde önerisi için 1 cevap

  1. Geri izleme: Arabuluculuk Kanunu, Avukatlık Kanunu ve HMK’nu değiştirdi | ARABULUCU Blog ©

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.