CHP Arabuluculuk Yasası için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu

Milliyet Gazetesi‘nin haberine göre Cumhuriyet Halk Partisi,  6325 Sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu bir kısım maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne başvurusunu Ankara Milletvekili Levent Gök ve Artvin milletvekili Uğur Bayraktutan gerçekleştirdi. Başvurunun ardından basın açıklaması yapan Levent Gök, “6325 Sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarına İlişkin Kanun’la ilgili olarak, yasalarımızda uzlaşma hükümleri bellidir. Bu kanun, mahkemelere alternatif iktidara bağımlı bir sisteminin oluşmasını yol açacak şekilde önümüze gerçekleştirmektedir. Hukuk devleti yeni tehlikelere açık hale gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

Yargının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın aklındaki unsurlara göre şekillendiğini öne süren Gök, “Kadınlar açısından daha gri bir ortam ortaya çıkmıştır. İngiltere ve Kanada’da getirilen arabuluculuk sistemi ile kadınların bütün hakları ellerinden alınmıştır. Türkiye’de bu durumun olmayacağını kimse öngöremez. Avukatlık mesleği tavsiye edilecektir. Adalet Bakanlığı’nın yeni yetkileri ile Adalet Bakanı tam yargılamanın içinde olacaktır. Eğer başvurumuz iptal edilmezse, telafisi imkânsız sorunlar ortaya çıkacaktır buradan.” diye konuştu.

Bölgeler arası farklılık nedeniyle farklı hukuk yapılarının ortaya çıkacağını dile getiren Gök, “Avukatlık ve savunma mesleği tasfiye edilecektir. Adalet Bakanlığı’nın dağıtıldığı büyük yetkilerle artık Adalet Bakanlığı yargılamanın tam içinde olacaktır. Arabuluculuk faaliyetlerinin gizlilik içinde yürütülmesi, hukuka aykırı uygulamaları ayrıca gizleyecektir. Devlet yargılaması aleni ama arabuluculuk gizli hale getirilmiştir. Bu şekilde etnik ve dinsel temelde oluşumlara ya da mafyanın hakimiyetine uygun bir yargı sistemi amaçlanmaktadır. Arabuluculuk yönünden kaynaklanan kusurlar içinse hiçbir müeyyide getirilmemiştir” açıklamasında bulundu.

Gök, ‘Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk’ kanununun devletin adalet hizmetlerinden elini çekmesi, yargı hizmetlerinin özelleştirilmesi, yargının arabuluculuk sistemi ile tarikatlara, cemaatlere ve mafyalara teslim edilmesinden başka bir sonuç doğurmayacağını belirtti.

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Doğrular ve Yanlışlar, Haberler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.