Ankara Barosu:Arabuluculukla avukatsız bir yargı sistemi getiriliyor

Baro Başkanları, Meclis’te görüşülmeyi bekleyen “Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanun Tasarısı”nı değerlendirmek üzere Ankara’da bir araya geldi.

Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) ev sahipliğinde gerçekleştirilen Baro Başkanları Toplantısı’nda söz alan Ankara Barosu Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, tasarının avukatı dışlayan bir yargı sistemini getirdiğini ve avukatın meslek alanını elinden aldığını söyledi. Tasarının Türkiye gerçekleriyle örtüşmediğini ve diğer ülkelerdeki deneyimlerin Türkiye’ye ışık tutmadığını savunan Feyzioğlu şunları söyledi:

“Dört yıllık lisans mezunu olan herkesin arabulucu olabileceği bir sistem önümüze konuluyorsa burada avukatsız bir yargı söz konusudur. Avukatı dışlayan bir yargı düzeninin olabilirliği ve nasıl yumuşatılabileceğini tartışmak doğru değildir. Öte yandan, TBB sicil tutsun, eğitim verilsin gibi konuları tartışmak ayrıntı ve lükstür. Bizim ilk pozisyonumuz avukatın meslek alanını elinden alan bu tasarıya karşı çıkmak olmalı.

Toplantının ardından Ankara Barosu Başkanlığı, Arabuluculuk Yasa Tasarısı ile ilgili görüşlerini hazırladığı yazı ile kamuoyuna duyurmuştur.

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Avukatlık ve Arabuluculuk, Doğrular ve Yanlışlar, Haberler, Raporlar / Çalışmalar kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.