Hollanda’da arabuluculuk

Hollanda’da çalışan hukukçu/arabulucu Tenzile Erdal’dan aldığımız bilgiye göre; Hollanda’da şu anda yaklaşık 5.000 arabulucu var ve bunların çoğu işsiz. Kendisi de arabulucu olarak işlerinin pek yoğun olmadığını ifade ediyor. Hollanda’da arabuluculuk uygulaması halk arasında bilinir olmasına rağmen, orada yaşayan Türk vatandaşlarının arabuluculuk hakkında neredeyse hiç bilgi sahibi olmadıklarını ifade ediyor. Bu nedenle, Türkleri arabuluculuk konusunda bilinlendirmek için basına düzenli olarak arabuluculuğu tanıtan haber ve röportaj sağladığını ifade ediyor.

Aldığımız bilgiye göre; Hollanda’da herhangi bir eğitim almamış, sertifikasız arabulucular da görev yapabilmekte. Eğitim ve sertifika almış iki çesit arabulucu kesimi mesleği sürdürüyor. Bunlardan ilki “Geregistreerd NMI– Mediator”, yani Hollanda’daki tek kuruluşa kayitli olan arabulucular, ikincisi ise “Gecertificeerd NMI– mediator” yani sınavdan geçmiş arabulucular. Bahsedilen ikinci tür, sınavdan geçmiş arabulucu olmanın tek avantajı, bu arabulucuların mahkeme yönlendirmeli arabuluculuk işlerinde görevlendirilmeleri, yani devlet tarafından iş sağlanmasıdır. Devlet bir arabuluculuk işi için arabulucuya ortalama € 650, ödemektedir. Buna karşın özel çalışan arabulucuların ortalama saat ücretileri € 180, ila € 280 ‘dir.  Bir uyuşmazlığın çözüme kavuşması için ortalama olarak 10 saatlik bir arabuluculuğun yapılması gerektiğini dikkate alan Hollandalı arabulucular, bu nedenle sınava girmeyi pek cazip bulmuyor ve istemiyorlar. Sınav masrafları  € 1.500, olup sınav, tek bir kuruluş tarafindan yapılmaktadır. Hollanda’da arabuluculuk eğitimi yaklaşık € 8.000 ‘ya mal oluyor.

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Arabuluculuk Eğitimi, Arabuluculuk Sınavı, Arabuluculukta Kariyer, Haberler kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Hollanda’da arabuluculuk için 1 cevap

  1. Tenzile Erdal der ki:

    Arabulucu Tenzile Erdal, Hollanda Mahkemeleri tarafindan Özel Hukuk uyusmazliklarinda arabulucu olarak tayin edilmistir.
    Özellikle bosanma ve velayet, ticaret veya devlet dairelerine karsi acilacak veya yürütülen davalarda, arabulucu olarak görev e atanmistir.
    Hollanda’da yargisal arabuluculukta yalnizca onaylanmis arabulucular tarafindan yapilabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.