Tercih ederken erkek mi yoksa kadın arabulucu mu?

Okuduğum ilginç bir makeleyi sizlerle paylaşmak istedim. Bu makalenin inceleme konusu, ihtilaf yaşayan tarafların, arabulucu tercih ederken arabulucunun cinsiyetine yönelik eğilimleri. Aşağıda bulunan makale özetinden anlaşılacağı gibi insanların arabulucu seçerken yaptığı tercih “erkek arabulucu” lardan yana ağır basmakta. Tercihleri etkileyen unsurların başında da kadın ve erkek arabulucular arasındaki olayları algılama farklılıkları ve uyuşmazlık sahiplerinin kafasındaki arabulucuya ilişkin şablonun yol açtığı tespiti yapılmakta.

Abstract:
Third-party mediation is a popular means for resolving conflict in a variety of contexts. We investigated the extent to which a mediator’s gender may influence the disputing individuals’ view of the mediation. An examination of existing studies indicated that in general male mediators were perceived more favorably than their female counterparts were. Different perceptions could be the result of either behavioral differences between men and women or the stereotypes that disputants may hold regarding males and females. These results provide yet more evidence that additional barriers and challenges exist for women, compared to men, in the world of work.

Makalenin tamamını PDF formatında indirmek için TIKLAYINIZ (Üst menüden download ‘ı seçtikten sonra çıkan sağlayıcı ikonlarından herhangi birisini tıklayarak indirebilirsiniz.)

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Arabuluculukta Kariyer, Geleceği Görmek, Raporlar / Çalışmalar kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.