Arabulucunun cinsiyetinin, anlaşma oranlarıyla olan korelasyonu

578 arabulucunun katıldığı bir araştırma, arabulucuların cinsiyetlerinin katıldıkları arabuluculuk görüşmelerinin anlaşma ile sonuçlanması üzerindeki etkileri araştırılmış. Araştırma sonucunda kadın arabulucuların katılımıyla varılan anlaşma sayısının erkek arabuluculara göre daha fazla olduğu tespit edilmiş. Buna göre kadın arabulucular, 300 olayda %62 lik bir anlaşma sağlama oranına ulaşırken, bu oran erkek arabulucularda 278 olayda %42 olarak gerçekleşmiş. Her iki cinsiyetin ortalama anlaşma sağlama oranı ise ortalama %53 olarak gerçekleşmiş.

Böylece araştırma sonucunda kadın arabulucuların, erkek meslektaşlarına göre yaklaşık %20 daha oranında daha fazla anlaşmaya varılmasını sağladığı sonucu ortaya çıkmış.

Hatırlayacağınız gibi daha önceki bir blog postamızda da, arabulucu seçiminde erkek arabuluculara yönelimin daha fazla olduğu yönünde bir çalışma yayınlamıştık.

Kaynak: Practical Dispute Resolution,

Correlation of Mediator Gender to Settlement Rate

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Arabuluculukta Kariyer, Raporlar / Çalışmalar kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.