Yalan gözlerden anlaşılır mı?

Pek çok filmde, NLP (Neuro Linguistic Programming) tekniklerinde ve iletişim kurslarında gözlerin yalan söyleyenleri ortaya çıkaracağı teorisi ileri sürülür. Ancak Edinburgh Üniversitesi bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma, yalan söyleyen kişilerin şimdiye dek kabul edilen tezin aksine göz hareketlerine bakarak anlaşılamayacağı sonucuna vardı. Araştırmacılardan Caroline Watt, sanılanın aksine konuşurken sağ ya da sol gözü yukarı kaldırmanın yalan söylemekle kesinlikle ilişkilendirilemeyeceğini belirtiyor.

Ocean’s Eleven ya da Arabulucu gibi filmlerde, yalan söyleyen kişilerin göz hareketlerinden tespit edildiği sahnelere dikkat çeken Watt, araştırmaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Çoğu kişi, belirli bazı göz hareketlerinin yalanın bir işareti olduğuna inanır ve bu iddia iletişim fakültelerinde de öğretilir. Ancak bizim araştırmamız bunu doğrulamıyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: DW, AA

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Doğrular ve Yanlışlar, Haberler, Müzakere Yetenekleri, Raporlar / Çalışmalar kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.