Anket sonucu: Size göre, her dört yıllık lisans eğitimi mezunu, “arabulucu” olabilmeli midir?

anket09 Kasım 2008 tarihinde arabulucu.com anasayfasında bir anket yapmaya başladık. Anket tarihten de anlaşılacağı üzere tam bir yıl sürdü. Anketle hedeflenen konuyla ilgilenen kesimlerin karşılarında ne profilde arabulucu görmek istediklerine ilişkin yorumlanabilir bir veri elde etmekti. Amaçlanan, arabulucunun hukukçu mu yoksa her mesleklerden mi olması gerektiğini sorgulamak değildi. Amaç arabuluculuğun “her” üniversite mezununun dahil olacağı bir meslek mi yoksa, bazı üniversitelerin mezunlarının girebileceği bir meslek olup olmaması gerektiğini sorgulamaktı. Bu nedenle soru aşağıdaki gibi dizayn edildi:

  • Size göre, her dört yıllık lisans eğitimi mezunu, “arabulucu” olabilmeli midir?

Ankette 1 yıl içerisinde 962 geçerli oy kullanıldı. Bu oylardan;

  • % 64,3 ‘lük orana karşılık gelen 619 oy “Hayır
  • % 35,7 ‘lik orana karşılık gelen 343 oy “Evet” idi.

Bu sonuçlardan çıkarılması gerekenlere gelince; konunun ilgilileri “her 4 yıllık lisans mezununun” arabulucu olmasını doğru bulmamaktalar. Sonuca göre her üniversite ve bölümün arabuluculuk için uygun olamayabileceği, arabulucu olabilecek mesleklerin bölümlere göre kısıtlanması gerektiği anlaşılabilir. Sonuçların bu yönde olması akıllara, hukukçu, psikolog, sosyolog, pedagog, psikiyatrist gibi meslek sahiplerinin arabulucu olmasını düzenleyen HUAK tasarısının ilk halini akıllara getirmekte.

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Anket, Arabuluculukta Kariyer, Geleceği Görmek kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.