Şükrü Kızılot: Yargıda yangın var!

08.06.2011 tarihli Hürriyet Gazetesindeki köşe yazısında yargının içinde bulunduğu sorunlardan bahseden Kızılot, Yargıtay dairelerinin bir hukuk davasına ortalama olarak 6 dakika ayırabildiklerini, bazı dairelerde bu sürenin 3 dakikaya kadar inebildiğini ifade ederek, Yargıtayda dosyası olan kişi ve kurumların bu durumdan endişe duyduğunu ifade ediyor.

Yazısının devamında iş yükünün azaltılması için önlemler alınması gerektiğinden bahseden Kızılot, çözüm yolları arasında arabuluculuğun getirilmesini sayıyor:

YANGIN VAR
Yargının iş yükü ve çalışma koşulları inanılmaz boyutlarda. Belli ki tetkik hakimleri başta olmak üzere, neredeyse herkes eve dosya götürüyor, bırakın akşamları Cumartesi-Pazar günleri dahi özel hayat diye bir şey kalmıyor.
Hakim ve savcılarımızın iş yükünü azaltmak amacıyla alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden biri olan “arabuluculuk” yolu getirilmeli, adalet ve yargı ile ilgili temel kanunlar yenilenmeli, bölge adliye mahkemeleri süratle devreye sokulmalı, yargı yoluna gitmeden de ihtilafı çözebilme yöntemleri üretilmeli, çalışma ortamı ve ücretler iyileştirilmeli.
Özet olarak, Yargının sorunlarına kalıcı çözüm getirmek için acele edilmeli…

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Geleceği Görmek, Haberler kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.