Davutoğlu:Türkiye’de barış için arabuluculuk merkezi kurulsun

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da “Arabuluculuk Merkezi” kurulması konusunda teklifte bulundu. Bakan Davutoğlu, Türkevi’nde Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tumioja ile birlikte BM üyesi 25 ülke, BM ve bölgesel kuruluşların katıldığı “Barış için Arabuluculuk” konulu bakanlar düzeyinde toplantıya Türkevi’nde evsahipliği yaptı. Bakan Davutoğlu ve Finlandiya Dışişleri Bakanı toplantının ardından basın toplantısı düzenledi.

Bakan Davutoğlu basın toplantısında bugün düzenlenen Arabuluculuk Dostları toplantısına son derece yüksek bir katılımın, AB, Afrika Birliği, Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Latin Amerika ülkeleri bölge kuruluşlarının katıldığını, toplantıya Finlandiya ile birlikte eşbaşkanlık yaptıklarını söyledi.

Finlandiya ile bu arabuluculuk girişimini geçen sene New York’ta başlattıklarını anımsatan Davutoğlu, bu girişimin BM Genel Kurulunda arabuluculuk konusunda kabul edilen kararın ardından bir BM girişimi haline geldiğini söyledi.

Bugünkü toplantıda “kapasitenin güçlendirilmesi, arabuluculuk faaliyetlerinin eşgüdümü, sivil toplum ve özellikle kadınların arabulucuğa katılımı” konularının tartışıldığını ifade eden Davutoğlu, bu kapsamda bölgesel “workshop”lar, konferanslar düzenleme ve İstanbul’da “Arabuluculuk Merkezi” kurma konusunda yaratıcı tekliflerde bulunulduğunu söyledi. Davutoğlu kendilerinin yaptığı gibi bölgesel arabuluculuk ofislerinin kurulmasına yönelik bu tür tekliflerin bu arabuluculuk girişimini daha fonksiyonel bir mekanizmaya dönüştüreceğini belirtti. Bu kapsamda ülkelerin dışişleri bakanlıklarından birer yetkilinin arabuluculuk konusunda önleyici diplomasi, ihtilafların çözümü gibi konularda görevlendirilmesini istediklerini, kendilerinin ülkeler arasında “savaş ve savunma yerine barış elçileri ve bakanları” oluşturmak istediklerini söyledi.

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Siyasi Uzlaşma, Uluslararası Arabuluculuk kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.