Bir Adım Geri Atarak Uzlaşma Sağlamak

Bugün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin önderliğinde siyasilere “sağduyu” ve “uzlaşı” çağrısında bulunuldu. Özetle ülkenin içinde bulunduğu gerginlik ortamının ticari ve sosyal yaşantıda da huzursuzluğa neden olduğundan bahsedilerek siyasilerden çatışma ve gerginliğin dozonun düşürülmesi istendi. Bu yapılırken de Sn. Hisarcıklıoğlu şu ifadeyi kullandı: “Herkes bulunduğu pozisyondan bir adım geri atmalıdır.

Geri adım atması beklenenler, tabii ki iktidar ve muhalefette bulunan siyasetçilerdi. İşte benim ilgimi çeken de bu geri atmanın nasıl gerçekleşeceğidir. Siz hiç bir siyasetçinin şu andaki pozisyonumdan geri adım atıyorum dediğini duydunuz mu? Bu bir siyasi için en son ifade edilecek sözlerden birisidir.

Peki gerçekleşecekse bu geri adım atarak uzlaşma nasıl gerçekleşecektir? Bence geri adım atmak susarak ve gündem değiştirerek gerçekleştirilecek. Gerginliği yaratan konular üzerindeki tartışmaya “suskun” bir anlaşmayla son vererek siyası gururlarından da ödün vermeyerek gerginliği dinlenmeye bırakarak tansiyonu düşüreceklerdir.

Rıfat Hisarcıklıoğlu ‘nu iki insan arasındaki bir uyuşmazlıkta bir arabulucu olarak düşünürsek, onun, çözümsüzlükğe saplanmış uyuşmazlıkta, tarafların bulundukları pozisyonlan birer adım geri atmadıkları sürece, çözümsüzlüğe mahkum olacakları şeklindeki bir telkini de, insan doğası gereği aynı sonucu doğuracaktı. Taraflar eğer bu tavsiyeyi haklı bulup anlaşma eksenine girmek istiyorlarsa, gerginlik yaratan konu hakkında susacak ve gündem değiştirip uzlaşabilecekleri diğer konulara yoğunlaşacaklardı.

Umarım Sn. Hisarcıklıoğlu ‘nun başkanlığında yapılan çağrı dikkate alınır ve ülkemiz sokulduğu bu gerginlik ve çatışma ortamından uzaklaştırılır. Yaşanan gerginliğin toplumun her katmanındaki bireyleri öyle ya da böyle etkilediği düşünülürse bu konuda sorumlu davranmak da siyasilerin görevidir.

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Haberler, Müzakere Yetenekleri, Siyasi Uzlaşma kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.