10 Bin Müzakereci-Arabulucu – Lider Öğrenci Yetişiyor

Aşağıda ilginize sunduğumuz videolarda, “10 Bin Müzakereci-Arabulucu-Lider Öğrenci Yetişiyor Projesi”  çerçevesinde,  İzmir ili Buca İlçesinde 18 lisede uygulanan “akran arabuluculuk” modeli hakkında bilgi verilmektedir. 

Liselerde, alternatif anlaşmazlık çözüm yolu olarak “akran arabuluculuk” modelinin uygulanmasının iki temel nedeni bulunmaktadır. Bunlardan birincisi öğrenci şiddetini, azaltmak, önlemek, dönüştürmek ve yapıcı-barışçıl yollarla yönetebilmektir. İkincisi ise, anlaşmazlık çözüm yollarının didaktik biçimde öğretilmesinin çok güç olmasıdır. Bu nedenle öğrenci anlaşmazlıkları, bir fırsat ve araç olarak ele alınıp, akran arabulucu öğrencilerin kolaylaştırıcılığında, sorunu yaratan öğrencilere, kendi anlaşmazlıklarını yine kendilerine çözdürterek, onların müzakere, empati, dinleme, kendini ifade etme, çözüm üretme, karar verme, seçim yapma gibi becerileri doğal yollarla öğrenmelerine ortam sağlanmaktadır.

Bu beceriler, yetişkin liderliğinde ya da abla ve abi gibi daha büyük öğrencilerin liderliğinde gelişen ve kazanılan beceriler değildir. Bu beceriler sıklıkla öğrencinin kendi üzerine düşünerek, olumlu ve olumsuz yönleri ile yüzleşerek, davranışlarının karşı taraf üzerindeki somut etkileri ile yüzleşerek, kendi davranışları üzerinde sorumluluk alarak, kendi seçimlerini kendisi yaparak, kendi sorunlarını kendisi çözerek kazanılan doğal becerilerdir.

“Akran arabulucu” öğrencilerin liderliğinde ve kolaylaştırıcılığında, anlaşmazlık yaşayan sınıf arkadaşları, anlaşmazlıklarını yüzyüze müzakere edip, kendileri çözmeye başladığında, zamanla, bir üçüncü kişinin kolaylaştırıcılığına gereksinim duymaksızın, ortak sorunlarını müzakere edebilme becerileri kazanmaktadır. Bu sürece ilişkin kısa bilgileri videoda bulmanız mümkün. 

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Akran Arabuluculuk kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.