İnternet tahkim fakiri

Dünyadaki en yaygın alternatif uyuşmazlık çözüm yollarından birisi olan tahkimin ülkemizde de sıklıkla başvurulan ve yerleşmiş bir ADR yolu olduğu bilinmekte. Ancak tahkim ile çözülen uyuşmazlıklara ilişkin herhangi bir istatistiki verinin bulunmaması bize bu konudaki gelişmişliğimizi ölçme ve gelecek öngörüsü yapma imkanını ortadan kaldırmaktadır.

Şahsen en çok şikayetçi olduğum konu da tahkim hakkında yazılı birçok eser makale ve tez olmasına karşın internetin tam bir tahkim fakiri olmasıdır. İster istemez bu konuda çalışan akademisyen ve diğer ilgililerin çalışmalarını herkesin ulaşabileceği bir şekilde yayınlamayı tercih etmediklerini sonucuna varıyorum.

Katma değeri yüksek yani iyi para kazandıran bir ADR yolu olan tahkimin bilinmemesi ve bu konuya ilginin yoğunlaşmaması için özel bir gayret sarfedildiği ve tahkimle bu güne kadar ilgilenmiş kesimlerin pasta paylaşımı kaygısıyla hareket ettiklerini düşünüyorum. Konuştuğum akademisyenler de tahmin ettiğim endişeleri doğrulacayak açıklamalar getiriyorlar. Ancak internette “arbitration” şeklinde arama yapıldığında bizdekinin tam tersi bir durumla karşılaşıyoruz. Binlerce yazı ve kaynak…

Bu durumda bir “Türk Tahkim Sitesi” kurulması ihtiyacıyla karşı karşıya olduğumuz açıktır. Uzun zamandır aklımda olan bu projenin hayata geçmesi için yakın zamanda çalışmaya başlayacağım.

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Geleceği Görmek, Haberler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

İnternet tahkim fakiri için 1 cevap

  1. Geri izleme: Türkiye ‘nin ilk tahkim sitesi Tahkim.net test yayınına başladı | ARABULUCU Blog ©

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.