Spor Arabuluculuğu

Sporcuların kendi aralarında, sporcularla antrenörler ve yöneticiler ve hatta bu sayılanlarla taraftarlar arasında çıkabilecek uyuşmazlıkların çözümü için spor arabuluculuğuna gerek duyulabilir. Devamlı basın ve taraftarın gözlemi altında bulunan takım ve sporcuların bu baskı altında aralarında çıkabilecek uyuşmazlıkları kamuya maledecek şekilde çözmeleri beklenemez.

Arabuluculuğun gizlilik ve  gerçek ilgilere inerek uygulanabilir çözümler üretebilme başarısından yararlanabilecek olan sporun her alanındaki birey, bu şekilde takım başarısına odaklanabilir ve kendisi ve takımı için en iyisini yapabileceği bir motivasyona kavuşabilir.

Spor Arabuluculuğu alanı, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Tasarısı uyarınca çözüme kavuşturulabilecek uyuşmazlıklardan da  sayılabilir. Örneğin tazminat, bonservis veya başka konulardaki sorunlarda, mahkeme veya tahkime gitmek istemeyen taraflar, arabulucu eşliğinde uyuşmazlıklarını çok daha çabuk ve ucuza çözüme kavuşturma imkanı bulabilirler. Çözüm hızının yanında anlaşmanın uygulanmasında tahkimin uygulanması gibi mahkeme kararı gücü taşıyabilecek olması da Spor Arabuluculuğunun tercih edilmesinde en önemli etkenlerden birisi olarak kabul edilebilir.

Bu nedenle gelecekte diğer arabuluculuk türleri yanında Spor Arabulucularını da görmek hiç de şaşırtıcı olmayacaktır. Okuyucularımız arasında spor akademisi mezunu olup şimdiden Spor Arabulucusu olmak üzere hazırlandığını ifade edenlerden e-postalar da almaktayım.

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Geleceği Görmek, Spor Arabuluculuğu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.