Uyuşmazlık çözümünün geleceği: ODR

odr

ODR = Online Dispute Resolution = Online Uyuşmazlık Çözümü

Gelişen teknolojinin insan iş gücünün değerini düşürdüğüne her geçen gün tanık oluyoruz. On yıl öncesine kadar binlerce işçinin çalıştığı fabrikalar artık tam otomatik üretim yapabiliyorlar. Böyle tesislerde yapılan istihdam, üretimin devamına ilişkin ikmal ve bakım birimleriyle sınırlı kalıyor.

Bizlerin itirazlar ve yoğun tartışmalar eşliğinde sindirmeye çalıştığımız klasik ADR yolları, özellikle IT alanında gelişmiş ülkelerde teknolojiden nasibini almaya başladı. Teknolojik gelişmelerin sağladığı otomasyonun maliyetleri düşüren etkisi yanında o işlerden insan emeğinin çekilmesine neden olduğu bir gerçektir.

Oluşmakta olan arabuluculuk mesleğinin orta vadede meslekleşebilmesi ve kendisini bu işe adayacak insanların önlerini görebilmeleri bu gelişmeleri takip edebilmelerine bağlı. ODR.INFO bu açıdan gelişmelerin takip edilebileceği, dünya çapında yapılan çalışma ve yayınların derlendiği güzel bir kaynak.

Özellikle AB ülkelerinde ODR’nin kurumsal olarak desteklenmesi söz konusu. Devletler bütçelerinden ayırdıkları fonlarla ODR alanındaki çalışmalara mali destekte bulunuyorlar. Amaç; zaman ve mekandan bağımsız olarak, en ucuz ve hızlı şekilde uyuşmazlık çözmek… Bu doğrultuda AB desteğiyle Fransız bir firma olan Tiga Technologies tarafından geliştirilen E Dispute bahsedilen çalışmalara örnek gösterilebilir. Firmanın web sayfasında sistemin nasıl işlediğine ilişkin ayrıntılı açıklama bulmak mümkün.

Ayrıca proje olmaktan çıkarak yıllardır işleyen bir örnek görmek için ABD ‘de faaliyet gösteren  Cybersettle ‘ı inceleyebilirsiniz. Cybersettle sistemi şimdiye kadar 1 milyar 600 milyon dolar değerde anlaşma yapılmasını sağlamıştır.

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Arabuluculukta Kariyer, Geleceği Görmek, Online Uyuşmazlık Çözümü kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.