Amerikan Tahkim Birliğinden Arabuluculuk hizmeti

Başlıktaki gariplik dikkatinizi çekti mi? Amerikan Tahkim Birliği ingilizce ifadesiyle American Arbitration Association (AAA), arabuluculuk (!) hizmeti vermeye başladı. Böylesine tanınmış bir markanın arabuluculuğa el atmasına bir önceki yazımda açıkladığım sebepler etkili olmuş olmalı. Tahkimin out, arabuluculuğun in olmaya devam ettiği ortamda “dev” markalar da buna göre pozisyon alıyorlar.

AAAMediation web sitesine girdiğinizde karşınıza iki ana seçenek çıkıyor. İlki “bir arabulucu bulun”, ikincisi ise “online arabuluculuk” seçeneği… Dilerseniz uyuşmazlığınız için “Tahkim Birliği” nin uzman arabulucularından birisini seçebiliyorsunuz. İsterseniz de değeri 10.000 USD ‘nı aşmayan uyuşmazlıklarınız için sadece 50 USD karşılığında, online arabuluculuk hizmeti alabiliyorsunuz. Söylendiğine göre hiçbir gizli ücret yok. Online Arabuluculuk; kayıt, sözleşmenin kabulü, arabuluculuk formunun doldurulması, ödeme yapılması ile başlıyor. İlgi çekecek bir şart da; arabulucunun adil ve uygulanabilir bulmadığı arabuluculuğu sonlandırabilceği… Yani arabulucunun veto hakkı var (!).

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Doğrular ve Yanlışlar, Geleceği Görmek, Haberler, Online Uyuşmazlık Çözümü kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.