Tahkim mi arabuluculuk mu? tartışmaları…

Londra Üniversitesinden Serhat Eskiyörük ‘le yaptığımız telefon görüşmelerinden arabuluculuğun dünyadaki seyri hakkında fikir sahibi olma olanağı buluyorum. Söylediğine göre çeşitli enstitülerde yapılan konferanlarda güncel olarak tartışılan konular arasında uyuşmazlıkların çözümünde “tahkim mi arabuluculuk mu” tartışmaları yapılmakta. Buna sebep olarak arabuluculuğun esnek ve daha hızlı çözümler üretilebilen yapısı gösterilmektedir. Hatta önce arabuluculuk sonra tahkim yoluna gidilmesinin daha uygun bir çözüm süreci olacağı kabul görmeye başlamakta. Gidişatın farkında olan birçok tahkim enstitüsü de değişim geçirerek arabuluculukla çözümden bahsetmeye ve yapılarını değiştirmeye başlamış durumdalar. Buna örnek olarak Singapur Tahkim Enstitüsü gösterilebilir. Tahkimin popularitesinin azaldığını gören enstitü, sadece tahkim enstitüsü olmaktan çıkarak med-arb anstitüsü olarak faaliyetine devam etmekte.

Bunlara ek olarak idafe etmeliyim ki artık tahkim bir alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemi olmaktan çıkarak olağan bir çözüm yoluna dönüşmüş durumdadır. Gelecekte gerçek ADR yollarının arabuluculuk ve online uyuşmazlık çözümü (ODR) olacağını düşünüyorum.

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Geleceği Görmek, Haberler, Online Uyuşmazlık Çözümü kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.