Yeni arabuluculuk teorisi

Amerikalı arabulucu Lee Jay Berman geliştirdiği teoriyi e-posta grubu aracılığı ile meslektaşlarına duyurdu. Berman’ın geliştirdiği teoriye göre:

“İnsanlar arabulucuya ödedikleri para arttıkça (gerek tarife olarak ve gerekse toplam ücret olarak), uyuşmazlığın daha çok arabulucu tarafından onun düşüneceği çözüme göre ya da doğrudan onların yerine geçerek arabulucu tarafından çözülmesi yönünde beklentiye giriyorlar.”

Tartışmaya katılan avukat-arabulucular, bunun çoğunlukla onların başına geldiğini, çünkü kendilerine ulaşan uyuşmazlıklarda arabuluculuk yöntemlerinin değer yaratmaya elverişli olmayabildiğini, bu nedenle kendilerinden çözüme katkıda bulunmalarının beklendiğini ifade ediyorlar.

Kimi arabuluculara göre ise, arabulucuya çok ücret ödemeye razı olan kişiler genellikle “pahalı arabulucu=iyi arabulucu” anlayışında oldukları için artan ödemelerden, “çözüm için daha çok çaba harcayacak arabulucu” beklentisinin çıkması doğal bir sonuç.

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Avukatlık ve Arabuluculuk, Geleceği Görmek, Raporlar / Çalışmalar kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.