Arabuluculuğu duyurmak neden Hükümete yakın gazetelerin işi?

Hayatımıza girmek üzere olan arabuluculuk mesleğinine iişkin haberleri neredeyse sadece belli gazetelerden takip edebiliyorum. Bunun sebebi haber servisi yapılırken bazı gazetelerin tercih edilmiş olması da olabilir. Ancak diğer yayınlardan esinlenerek olsa bile başka gazetelerin konuyla ilgilenmemesi ilginç bir durum. Aksi görüşte olan Cumhuriyet gazetesinde de arabuluculuk aleyhine yayınlar yapılması dikkat çekiyor. Arabuluculuğun sadece bir kesimin sahip çıktığı bir meslek olarak varlığına başlaması, mesleğin bir imaj sorunu yaşanmasına sebep olabilir. Bu nedenle her kesimden ilgililerin konuya dikkat çekmesi gerektiğine inanıyorum.

Bugün Gazetesi muhabiri Düzgün KARADAŞ ‘ın haberine göre:

Adalet Bakanlığı bürokratları ile TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ve kendisine eşlik eden 4 milletvekiliyle İngiltere’ye çıkarma yapıldı. Burada, arabuluculuk sistemi konusunda yetkililerden bilgi alındı ve sistemin nasıl işlendiği yerinde incelendi. Şimdi sıra İngiltere Modeli’nin Türkiye’ye yansıtılmasına geldi. İngiltere’de arabuluculuk müessesesinin kuramcısı, uygulayıcısı ve denetçisiyle bir araya geldiklerini belirten İyimaya, yönteminin yararlarını 3 başlık altında toplamanın mümkün olduğunu kaydetti.

İyimaya, “Birincisi zamandan tasarruf yapılıyor. İkincisi giderlerde, üçüncüsü ve en önemlisi ise stresten insanları kurtarıyor. Türkiye’de uygulanması durumunda adalet sisteminin yükünü ciddi şekilde azaltacağına inanıyorum” diye konuştu.

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Doğrular ve Yanlışlar, Haberler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.