Arabuluculuğu mahvetmenin 10 yolu

bad-lawyerSandra C. Upchurch: Bir arabuluculuk danışmanı olarak, içtenlikle inanıyorum ki; tarafları yargı sisteminden uzaklaştırarak alternatif uyuşmazlık çözüm yollarına götüren, üzerlerindeki stres ve finansal – duygusal baskılardır. Seyrek de olsa, bazı avukatlar ADR sistemine açıkça düşmanken, diğerleri bu memnuniyetsizlikleri konusunda biraz daha pasiftirler. Şimdi avukat meslektaşlarımın arabuluculuk sürecini zora sokan birkaç tekniğine ve karşılaştığım pasif ve agresif kişilere birkaç örnek sunacağım. Bunların hepsi gerçekten yaşanmıştır.

  1. Müzakereye tamamen hazırlanmayın, zaten önceden dosyasını okuduğunuz bir müzakereye tamamen hazırlanmak –saat ücreti aldığınızdan- sadece müşterinizin parasını boşa harcamaktır.
  2. Arabuluculuk boyunca gazete okuyun. Bu davranışınız bütün gün müzakereye hazırlanmış ve açılış konuşmasını yapmakta olan karşı tarafın avukatını gerçekten sinirlendirecektir.
  3. Açılış konuşmanızı yaparken karşı tarafı kışkırttığınıza emin olun.
  4. Ofis dışında uzun bir öğle yemeği molası verin. Bu mola şüphesiz gün boyunca yaptığınız çalışma ve ilerlemeleri duraksatacaktır.
  5. Müşterilerinizin dava değeri ile ilgili beklentilerini abartın ve onların yeni bir ev istemesi veya borç silinmesi gibi konu ile hiç ilgisi olmayan şeyleri talep etmesini sağlayın.
  6. Müşterinizi arabuluculuğa sorunu çözme yetkisi olmadan ya da az yetkili olarak getirin.
  7. Arabuluculuk sırasında birkaç defa yüksek sesle; sizin ve müvekkiliniz için işin çıkmaza girdiğini söyleyerek masadan ayrılmak üzere olduğunuzu seslendirin.
  8. İyi niyetinizi göstermenin doğru (!) bir yolu olarak,  arabuluculuğa masaya şikâyetlerinizi de içeren somut bir talep koyarak başlayın.
  9. Müşterilerinizle davanızın zayıf yönlerini veya tehlikeleri tartışmayın. Sizin işiniz sadece müşterilerinizin duymak istediklerini onlara söylemektir.
  10. Müzakerelere saçlarınızı taramadan gelin ve daha da ileri giderek müzakere boyunca onları taramak gibi eğlenceli faaliyetlerde bulunun.

Çev: Pınar Alemdar

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Avukatlık ve Arabuluculuk, Doğrular ve Yanlışlar kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.