Bursa’da Arabuluculuk Derneği

Bursa Olay gazetesinin haberine göre; Bursa’da arabuluculuk derneği kuruldu. Haberde şu ifadelere yer verildi:

Girişimin fikir babası olarak karşımıza Bursa’da uzun yıllar Ticaret Mahkemesi Başkanlığı yapan Emekli Hakim Dr. Mevci Ergün karşımıza çıkıyor.
Ergün, yeni yasaya hazırlık olarak mahkemelerin yükünü hafifletmek için arabuluculuk getirenyasa çıkmadan, arabulucuları örgütleyip işleyişi kolaylaştırmak amacıyla Arabulucu Derneği’ni kurma düşüncesini yine Bursa’da iş ve sosyal yaşamın tanıdığı isimlerden biri olan İnşaat Mühendisi Mustafa Enver Yılmaz ile paylaştı. Bu düşünce kısa zaman yankı buldu ve ilgi gördü. Böylecw kısa adı Bader olan Bursa Arabulucu Derneği’nin kuruluşu için harekete geçildi. Derneğin kurucuları da kentin tanıdığı ve arabuluculuğuna güveneceği akil kişiler arasından seçildi.

Bader’in 25 kişilik kurucular listesi şu isimlerden oluşuyor:
Prof. Dr. Ali Ceylan, Busiad eski Başkanı Sanayici Ali İhsan Yeşilova, İnşaat Mühendisi Ali Karaca, Adli Tıp Kurumu Başkanı Prof. Dr. Atınç Çoltu, İçişleri eski Bakanı Avukat Mehmet Gazioğlu, Bal-Göç Genel Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan, İşletmeci Esma Deniz Yılmaz, Emekli Hakim Fikri Akgün, Avukat Gündüz Kutucu, Prof. Dr. Kaya Aksoy, Turizmci-Almanya Fahri Konsolosu Halit Cura, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi-BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker, Kadının Statüsü Danışma Kurulu Başkanı Avukat İlknur Kutucu, Emekli Hakim Mevci Ergün, İnşaat Mühendisi Mustafa Enver Yılmaz, İnşaat Mühendisi Necip Naci Doğru, İl Genel Meclisi Başkanı İnşaat Mühendisi Nurettin Avcı, Mimar Orhan Efe, Eczacı Oryal Kahraman, Yeminli Mali Müşavir Sedat Yalçın, İnşaat Mühendisi Sıtkı Atilla Yılmaz, İşletmeci Tahir Deveci, Yüksek İç Mimar Tarık Tezel, Milli Eğitim ve Milli Savunma eski Bakanı Avukat Turhan Tayan, Makine Mühendisi Vehbi Varlık.
Kurucular listesinin ardından, Bader’in 5 kişilik geçici yönetim kurulu da belli oldu: Ali Ceylan, Gündüz Kutucu, Kaya Aksoy, Mevci Ergün, Mustafa Enver Yılmaz.

15 gün içinde Valilik Dernekler Bürosu’na başvurusu yapılacak olan Bursa Arabulucu Derneği’ni, kuruluş çalışmalarını yürüten Mustafa Enver Yılmaz’a sorduk. Amacı şöyle açıkladı:
“Bu dernek bilirkişi görevi yapmayacak. Yasanın öngördüğü şekilde, yargıya intikal etmiş konularda bireyler arasında arabuluculuk yapıp yargının işini kolaylaştıracak.”
Hazırlıkları büyük bir titizlik içinde devam eden Bader hukuksal süreçte arabulucu olarak görev yapacaklar için başlangıçta en az 36 saatlik eğitimler öngörüyor.

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Arabuluculukta Kariyer, Etkinlikler, Geleceği Görmek, Haberler kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.