AUÇD Basın Açıklaması: “Arabuluculuk eğitimini lisanslı hukuk fakülteleri, Barolar Birliği ve Adalet Akademisi verecek”

Basında ve çeşitli internet sitelerinde yapılan eğitim duyuruları üzerine halkımızı ve ilgilileri dikkatli davranmaya davet etmek üzere basın açıklaması yapmak gerekmiştir.  Yurt dışında kurulu vakıf üniversitesi veya dernek-klüp statüsünde olmasına rağmen “resmi eğitim veren devlet üniversitesi” veya “arabuluculuk okulu” adı altında yapılan eğitimlere katılmanın, arabuluculuk hakkında “bilgi edinmek” dışında, katılımcılara arabuluculuk belgesi alma ve Adalet Bakanlığının açacağı arabuluculuk sınavına katılma hakkı vermeyeceği konusunda kamuoyunun dikkatini çekmek isteriz.

Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu henüz yürürlüğe girmediğinden kanun gereğince arabuluculuk eğitimi verebilecek resmi bir eğitim kurumu bulunmamaktadır. Kanun yürürlüğe girdiğinde eğitim sadece Türkiye Barolar Birliği, Türkiye Adalet Akademisi ve lisans verilmiş hukuk fakülteleri tarafından verilecek olup eğitim kurumları  Adalet Bakanlığı tarafından duyurulacaktır. Yukarıda bahsedildiği türden mağduriyetlerin yaşanmaması için Bakanlıkça lisanslama yapılmadan önce eğitim alınması tavsiye edilmemektedir.

Kamuoyuna saygıyla arz olunur.

Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Derneği
Yönetim Kurulu

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Arabuluculuk Eğitimi, Arabuluculuk Sınavı, Arabuluculukta Kariyer, Doğrular ve Yanlışlar kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.