Arabuluculuk Yasa Tasarısı TBMM Başkanlığı’na Sunuldu

Kamuoyunda, ”Mahkemesiz Adalet Projesi” olarak nitelendirilen ve hukuk uyuşmazlıklarını ”arabuluculuk” yoluyla çözümünü öngören kanun tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu.
Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Tasarısına göre, Kanun, yabancılık unsuru taşıyanlar da dahil olmak üzere, ancak tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri iş veya işlemlerden doğan özel hukuk uyuşmazlıklarında uygulanacak.

Arabuluculuk faaliyetini yürüten ve Adalet Bakanlığınca düzenlenen arabulucular siciline kaydedilmiş bulunan gerçek kişiyi, ”arabulucu” olarak tanımlayan tasarıya göre, arabulucuya başvurmak, süreci devam ettirmek, sonuçlandırmak veya bu süreçten vazgeçmek konusunda serbest olacak olan tarafların, gerek arabulucuya başvururken gerekse tüm süreç boyunca eşit hakları bulunacak.

Taraflarca aksi kararlaştırılmamışsa arabulucu, arabuluculuk faaliyeti çerçevesinde kendisine sunulan veya diğer bir şekilde elde ettiği bilgi ve belgelerle tuttuğu kayıtları, gizli tutacak. Taraflar da gizliliğe uymak zorunda olacak.

STARGAZETE.COM

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Haberler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.