Arabuluculuk meclis gündemine geliyor mu?

Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu (HUAK) Tasarısının gündeme gelmesinin önündeki engeler olarak öncelikle yasalaşması gereken temel kanunlar gösterilmekteydi. Ancak sırasıyla Türk Borçlar Kanunu, Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu’nun yasalaşmasıyla birlikte HUAK’ın gündeme gelmesinin önünde bir engel kalmadı. Birçok yanlış veri içermesine karşın [1] rastladığımız bir haber Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu tasa tasarısının önümüzdeki günlerde TBMM gündemine gelebileceği yönünde izlenim yarattı. Habere göre:

AK Parti’nin hukukçu kurmaylarının gündeme aldığı bir diğer düzenleme ise Adalet Bakanlığı bünyesinde “Arabuluculuk Daire Başkanlığı”nın kurulmasını öngören, Arabuluculuk Kanunu Tasarısı. 2008’de Başbakan Erdoğan ve Bakanlar Kurulu üyelerinin imzasıyla TBMM’ye sevk edilen ancak, “zamana bırakılan” bu düzenleme de AK Parti’nin gündeminde. ABD’nin yanı sıra 15 Avrupa ülkesinde uygulanan bu sisteme göre, hakim tarafları arabulucuya yönlendireceği gibi taraflar kendiliğinden de arabulucu yardımı isteyebilecek. Arabulucu hukuki bir karar vermeyip, taraflar arasında iletişimi sağlayarak, uyuşmazlığın çözümünü sağlamaya çalışacak.

Haberin sonuç kısmında şu ifadelere yer verilmekte:

-Son Kararı Erdoğan Verecek-

Hükümetin ve AK Parti’nin hukukçu kurmaylarının üzerinde çalıştığı bu tasarılar, Başbakan Erdoğan’ın Ortadoğu gezisinin ardından masaya yatıralacak. Erdoğan’ın onay vermesi halinde, 2 tasarının ayrı ayrı ya da ikisinden birinin öncelikli olarak Meclis’te ele alınması bekleniyor.

———————————-

[1] Ceza hukukundaki uzlaşmanın yeni yasalaşmak üzere olduğu gibi; ancak haberle TCK kapsamındaki uzlaşma kapsamına giren suçların sayısının artırılacağı da kastediliyor olabilir.

Facebook yorumları

comments

Powered by Facebook Comments

Bu yazı Haberler kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.